Trade Specialist Marketing - Braşov

Compania: SC TEMAD Co SRL
Oraşul: Braşov
Tip job: Full time
Posturi disponibile: 1

TRADE MARKETING SPECIALIST – cod MKT 02

Responsabilităţi:
• Oferă sprijin în organizarea şi monitorizează campaniile naţionale de trade marketing şi campaniile promoţionale
• Analizează feedback-ul clienţilor referitor la campaniile promoţionale şi de marketing
• Întocmeşte analize de preţ
• Întocmeşte analize privind rezultatele promoţiilor pe clienţi / filiale / agenţi / produse / grupe de produse
• Întocmeşte analize privind vânzările pe luni / clienţi / filiale / agenţi / grupe de produse / produse
• Întocmeşte analize de marketing pentru identificarea de produse profitabile pentru companie
• Efectuează cercetări de piaţă în vederea căutării de produse noi / categorii noi / furnizori noi.
• Efectuează permanent cercetări şi analize privind preţurile din piaţă (produse concurente, clienţi etc)
• Realizează analize privind segmentarea, targetarea şi poziţionarea produselor companiei
• Realizează analize privind segmentarea clienţilor (magazine) în funcţie de profilul acestora
• Întocmeşte rapoarte privind activitatea desfăşurată (produse / preţuri / furnizori identificaţi şi îl prezintă conducerii societăţii)
• Ajută la promovarea imaginii şi a produselor companiei
• Se asigură că produsele noi identificate, care vor fi apoi comercializate de companie, respectă legislaţia în vigoare (traduceri corecte ale etichetelor etc);
• Realizează analize statistice pe diverse grupe de produse per produs vs competiţie
• Efectuează diverse alte analize şi rapoarte solicitate de către conducerea companiei

Cerinţe:
- Studii superioare în domeniul economic, comunicare, marketing sau management;
- Experienţă minim 3 ani pe un post similar
- Abilităţi de comunicare orală şi scrisă bine dezvoltate
- Cunoaşterea limbii engleze la nivel mediu/avansat (scris, vorbit, citit);
- Cunoştinte foarte bune de operare calculator: Excel, Word, Power Point, ERP;
- Abilităţi foarte bune de negociere;
- Atitudine proactivă şi capacitate excelentă de soluţionare a problemelor;
- Persoană creativă, dinamică, flexibilă, analitică, metodică, capabilă să lucreze independent;
- Foarte bune capacităţi de organizare, planificare, control, orientare către rezultat;
- Cunoştinţe de bază în Google AdWords, Google Analytics, Email Marketing
- Permis de conducere categoaria B
- Disponibilitate pentru deplasări ocazionale

Oferta:
- Lucru într-o echipă dinamică, într-o companie naţională de top din domeniul distribuţiei de materiale auxiliare pentru construcţii şi amenajări.
- Sistem de salarizare atractiv plus bonusuri în funcţie de realizarea obiectivelor.
- Oportunitate pentru dezvoltarea profesională și actualizarea continuă a cunoştințelor.

Persoanele interesate trebuie să trimită o scrisoare de intenţie în care să menţioneze codul postului pentru care aplică.

Descrierea companiei

Înfiinţată în 1994, Temad Co a devenit una din cele mai importante companii de distribuţie din România, recunoscută pe piaţa materialelor auxiliare pentru construcţii, amenajări şi decoraţiuni.

Fiecare produs din portofoliul Teamd este rezultatul investiţiilor în cercetare, în dezvoltarea de tehnologii inovatoare şi sigure şi în atenţia sporită la impactul asupra mediului şi asupra oamenilor. La acest pachet se adaugă serviciile de vânzare consultativă, training de specialitate, livrare promptă în 24 de ore, în cele mai bune condiţii, oriunde în ţară, atât în magazinele de profil din comerţul tradiţional şi din comerţul modern, cât şi direct pe şantiere sau la companii din domeniu.

Spiritul antreprenorial a permis companiei să găsească şi să exploateze oportunităţi de afaceri benefice, atât prin introducerea pe piaţă a unor produse noi, cât şi prin intrarea pe noi segmente de piaţă şi pe noi canale de distribuţie.
Compania are un portofoliu vast de produse de calitate superioară ce acoperă o arie foarte largă de aplicaţii şi utilizări: adezivi, etanşeizanţi, spume poliuretanice, vopsele spray auto, decorative şi speciale, spray-uri tehnice, echipamente de protecţie, sisteme de fixare, abrazive şi scule aşchietoare, profile din aluminiu şi PVC, accesorii pentru zugrăvit, accesorii pentru termoizolaţii şi pentru gips-caton, benzi adezive şi de etanşare, vopsele lavabile, tencuieli decorative, accesorii pentru baie şi bucătărie, produse de curăţat, răşini, scule de măsurare şi de grădinărit, odorizante auto.